Hodina sólového zpěvu
15. 2. 2021

Hodina sólového zpěvu

Distanční výuka očima našich pedagogů.

O tom, jak s našimi malými umělci pracují na dálku naši pedagogové, se můžete přesvědčit i v následující online lekci. Tentokrát výuky sólového zpěvu paní učitelky Kristýny Háblové.

Jako repertoár poslouží písně z alba Petra Ebena: Elce, pelce, kotrmelce (P. Eben byl jedním z hlavních skladatelů České Orffovy školy, vedle Ilji Hurníka a samozřejmě později i pana Pavla Jurkoviče). Ačkoliv jsou písně složené pro malé zpěváčky, autorův výjimečný styl je slyšet i v těchto zdánlivě jednoduchých a obyčejnějších melodiích. V této lekci se zaměříme na písně Pejsek a Borovice.

Na začátku každé hodiny je i pro malého zpěváčka důležité správné rozdýchání, procvičení bránice a připrava svého těla jakožto nástroje pro zpěv. Ne všechny děti jsou fanoušky rozezpívávacích cvičení, ale je třeba si být vědom toho, že hlasivky jsou vazy, které je třeba ,,rozcvičit" - stejně tak jako by se měl sportovec rozcvičit před utkáním nebo maratonem, tak to samé děláme my zpěváci. U starších žáků pilujeme během rozezpívávání i techniku a správné pěvecké návyky (nasazení tónu, volné proudění dechu, prozívnutí tónů). Snažíme se své žáky vést tak, aby měli pocit, že tóny (křečovitě) netvoří, ale že ,,pijí" nebo ,,zívají" do sebe (což samozřejmě mění okamžitě kvalitu hlasu) a správně zapojuje tělo.

Pokud by na vás byla lekce příliš rychlá, můžete si zastavit video právě v tom místě, kde potřebujete. Později se k němu totiž určitě vrátíte a písničky si zopakujete. 

A jak říká sama paní učitelka: „Ať se vám krásně zpívá a hlavně s lehkostí a přirozeností!"