Jaro na Taiwanu
5. 11. 2018

Jaro na Taiwanu

Mezinárodní festival Nan Ying International Folklore Festival – účast dospělá skupina Kalina

Taneční soubor Jaro ze ZUŠ Štefánikova, Praha 5 byl v loňském roce vybrán na prestižní mezinárodní folklorní festival Nan Ying International Folklore Festival, který se konal na Taiwanu. Vzhledem k tomu, že rok 2018 byl pro soubor výjimečný a slavnostní (soubor Jaro slavil 35. výročí od svého založení), bylo pozvání na tento festival jeho krásným zakončením. Festival se koná každé dva roky ve městě Tainan na jihozápadě ostrova pod záštitou taiwanské vlády. Festivalu se vždy účastní mnoho souborů z celého světa. V loňském roce se pražský soubor Jaro na festivalu potkal se soubory z Japonska, Nového Zélandu, Haiti, Marchallových ostrovů, Korey, Vietnamu, Ruska, Srbska, Itálie, Slovenska. Taneční soubor Jaro byl jediným českým zástupcem a reprezentantem České republiky.

Tanečníci se na festival pečlivě připravovali již od konce léta pod vedením umělecké vedoucí a choreografky souboru paní Živany Vajsarové. Na Taiwan odletěli 4. října a pobyli na něm dva týdny, během nichž se soubor Jaro představil na 8 pódiích v 8 různých okresech velmi rozlehlého města Tainian. Všude se setkal s přátelskou atmosférou, početným a nadšeným publikem. Největší publikum (tisíce lidí) bylo na zahajovacím a zakončovacím slavnostním ceremoniálu, za jehož velikost pódia by se nemusela stydět leckterá rocková kapela.

Taneční soubor Jaro, který byl na Taiwan pozván především díky práci umělecké vedoucí a choreografky souboru paní Živany Vajsarové, která začátkem roku 2016 vyučovala na Asia Dance Campu v Taipei a získala si zde nejen mnohá přátelství, ale především odbornou prestiž, prožil dva týdny nabité tanečním a mezinárodně kulturním programem. V rámci cestování po okresech potkal a poznal mnoho místních obyvatel z řad studentů, učitelů, dětí ze škol a školek, hudebníků i tanečníků. Byly to úchvatné dva týdny poznávání nejen taiwanské kultury, ale i kultury dalších národů prostřednictvím souborů, které na festival zavítaly. Soubor Jaro si zpět do Prahy odvážel nejen mnoho zážitků, ale i nová přátelství a další mezinárodní zkušenosti.