Přišli jsme k vám na koledu
19. 12. 2018

Přišli jsme k vám na koledu

Tradice nemá být uctíváním popela, ale udržováním ohně.

  • Domů
  • /
  • Blog
  • /
  • Přišli jsme k vám na koledu

Živana Vajsarová se Souborem Jaro tuto pravdu víc než naplňují. O tom se diváci mohli přesvědčit na předvánočním celovečerním tanečně-hudebním představení v Divadle Hybernia, ve kterém převažovalo v pásmovém zpracování téma koledování. A ne jen toho „štědrovečerního" nebo „štěpánského“. 

Diváci tak měli možnost zažít staročeskou atmosféru období adventu, kdy se po večerech při svíčkách předlo, tkalo či dralo peří a tma za okny nechávala prostor pro fantazii, tajemnou magii, strašidelná překvapení. 

V hlavních rolích se tak během večera představily tajemné postavy jako třeba Barborky, Perchty, Lucky či Ambrož, které na jevišti divoce tančily, strašily, ale i odměňovaly. Dospělým interpretům těchto maskovaných postav sekundovali malí tanečníci a tanečnice, kteří se k tajemným postavám měli s dnešní době odpovídající přirozeností: trocha nadsázky, trocha zvědavosti, spíš než strach byla cítit dětská hravost a rozpustilost.

Někomu by to chvílemi mohlo připomínat masopustní veselí a nebyl by daleko od pravdy. Tato původně snad již předkřesťanská lidová zábava formou obchůzky masek a "strašení" nehodných dětí i dospělých se původně  konala v čase očekávání zimního slunovratu stejně jako v období masopustu.

Čistotu v tanečním projevu i pokoru v choreografickém přístupu, kdy původní folklorní zdroje jsou citlivě a s respektem lehounce kořeněné současností dnešní doby, doplňuje a podporuje autenticita původních kostýmů, vytvořených v duchu tradice ve střihovém zpracování i materiálech. Celkový estetický dojem, který nezapomíná na nejjemnější detaily dává představení výtvarné zpracování.

Součástí scénografie je, kromě kulis jesliček a dalších rekvizit, už několik let i zadní video-projekce podtrhující uměleckou atmosféru představení. Autory letos prezentovaných maleb byli akademický malíř Karel Matějček, Petra Kulišťáková a žáci výtvarného oboru ZUŠ Štefánikova.

 

zdroj: blogotanci.blogspot.com