Taneční soubor Jaro slaví 35 let!!!
14. 5. 2018

Taneční soubor Jaro slaví 35 let!!!

  • Domů
  • /
  • Blog
  • /
  • Taneční soubor Jaro slaví 35 let!!!

Taneční a folklórní soubor Jaro pod vedením Živany Vajsarové patří k nejúspěšnějším u nás a sbírá ocenění už 35 let. Kdo by čekal, že pochází z Moravy nebo z Jižních Čech, hluboce se mýlí. Najdete ho totiž v centru pražského Smíchova ve Štefánikově ulici.

"Já jsem dcera profesora Bonuše, to byl známý folklorista, velký vědec v oboru lidového tance, ale i historických tanců, a od něj jsem se hodně naučila, už od toho dětství. Takže já se pokouším pokračovat v té jeho práci," říká Živana Vajsarová, umělecká vedoucí a choreografka souboru Jaro. 

Zajímavostí tohoto pražského souboru je, že se nesoustřeďuje na české tance, ale naopak i na lašské či slovenské. Nároky jsou nejvíce kladeny na správné rozlišení jednotlivých stylů.

"Ty děti nejenom, že přijdou do souboru a učí se tady nějaké kroky, ale pracují do hloubky na té technice a potom se snažím rozlišit dobře ty styly. A v tom je to myslím zajímavé," řekla Živana Vajsarová. 

Přestože by se mohlo zdát, že zájem v Praze o folklórní tance není nijak velký, v tomto souboru to vůbec neplatí. V současné době má téměř 100 členů. Jedním z nich je i David Dvorník, který zde působí už 11 let.

"Taneční průprava od Živany Vajsarové je něco, co mi dalo základ nejenom taneční, ale i takový výrazový do celého života. Díky tomuto jsem začal i zpívat," řekl David Dvorník, člen souboru Jaro. ¨

Cestování se souborem po celém světě není jednoduché. Přesto přináší i veselé či vtipné situace, na které se nedá zapomenout. 

"Když jsme byli na zájezdu v Holandsku, tak tam kamarád, který hraje na dudy, ty dudy ztratil, a pak jsme je tam společně hledali," řekla Barbora Plamínková, členka souboru Jaro.

Taneční soubor Jaro oslavil 35. výročí svého založení 13. května ve Vinohradském divadle. Zájemci tak mohli vidět vystoupení 70 tanečníků. 

 

zdroj: Praha TV